Според него това са автентични, сериозни, легитимни страхове и трябва да се адресират, а кампанията на правителството е вяла.
Пред валутния курс няма абсолютно никакъв риск, увери Стоев. Банката е този агент на доверие, през който ще мине целият преход, подчерта той.
Според Стоев има подценяване на два фактора. "Единият е, че хората не вярват на държавата. Живеем в свят, във времена, в които доверието е изтъняло и никой на никого не вярва в тази страна. Трябва да се уважава фактът, че хората не вярват в институциите."
Именно затова по думите му, когато тръгва реформа и голяма промяна, хората ще смятат, че някой се опитва да ги излъже.
България и еврозоната: Икономически спор за бъдещето на валутната интеграция
Двойните етикети ще бъдат задължителен елемент от кампанията, допълни икономистът. Това, че хората нямат информация, изпреварващо е използвано за атака срещу еврото, отчита Георги Стоев. Той е категоричен, че "всеки има отговорност в борбата срещу дезинформацията".
Икономистът открои като плюс от приемането на еврото това, че "ще намалим вътрешнополитическите рискове от манипулация на нашите пари".

istock
Има обаче и сериозни и основателни икономически аргументи, смята Стоев. Под килима се замитат рисковете на еврото като глобална валута, които носим и в момента, тъй като еврото е резервната валута на нашия лев, изтъкна той.
"Дори да не влезем в еврозоната, тези рискове няма да станат по-малко", каза Стоев. Икономистът определи дигиталното евро като "дефанзивен ход на ЕЦБ" в турбулентните времена между Европа и Америка.
"Дигиталното евро по възможност да замести, по желание на всеки потребител – никой няма да бъде задължен, ако нещо се случи с американските платежни системи, да можем бързо да преминем към "дигиталния кеш", посочи той.