Икономистът Георги Стоев прави в социалните мрежи лична разяснителна кампания за въвеждане на еврото. Най-често хората питат дали ще обеднеят на 1 януари 2026 г. Едната линия е – сигурен ли е курсът, а другата – може ли на 31 декември сиренето да струва 19,56 лева, а на 1 януари – 19,56 евро, обясни той в интервю за БНР.

Според него това са автентични, сериозни, легитимни страхове и трябва да се адресират, а кампанията на правителството е вяла.

Пред валутния курс няма абсолютно никакъв риск, увери Стоев. Банката е този агент на доверие, през който ще мине целият преход, подчерта той.

Според Стоев има подценяване на два фактора. "Единият е, че хората не вярват на държавата. Живеем в свят, във времена, в които доверието е изтъняло и никой на никого не вярва в тази страна. Трябва да се уважава фактът, че хората не вярват в институциите."
Именно затова по думите му, когато тръгва реформа и голяма промяна, хората ще смятат, че някой се опитва да ги излъже.

България и еврозоната: Икономически спор за бъдещето на валутната интеграция

Двойните етикети ще бъдат задължителен елемент от кампанията, допълни икономистът. Това, че хората нямат информация, изпреварващо е използвано за атака срещу еврото, отчита Георги Стоев. Той е категоричен, че "всеки има отговорност в борбата срещу дезинформацията".

Икономистът открои като плюс от приемането на еврото това, че "ще намалим вътрешнополитическите рискове от манипулация на нашите пари".

istock
istock

"Злоупотребява се с незнанието на хората за това, че еврозоната съкращава рисковете в техния собствен, личен живот. Директната полза е основно една – няма да има политик, политици, партии, които да могат да променят стойността на вашите пари. Вече няма да има възможност 121 депутати да бутнат валутния борд. Това трябва да се повтаря и понеже не се повтаря, атаките са достатъчно", смята икономистът.

Има обаче и сериозни и основателни икономически аргументи, смята Стоев. Под килима се замитат рисковете на еврото като глобална валута, които носим и в момента, тъй като еврото е резервната валута на нашия лев, изтъкна той.

"Дори да не влезем в еврозоната, тези рискове няма да станат по-малко", каза Стоев. Икономистът определи дигиталното евро като "дефанзивен ход на ЕЦБ" в турбулентните времена между Европа и Америка.

"Дигиталното евро по възможност да замести, по желание на всеки потребител – никой няма да бъде задължен, ако нещо се случи с американските платежни системи, да можем бързо да преминем към "дигиталния кеш", посочи той.